Důležité informace

Důležité informace

FAQ

  • Co si mám s sebou přivézt na kurzy?

    Na kurzy si musíte v první řadě přivést následující dokumenty:

    Další věci jsou pouze doporučené:

    • Oblečení – samozřejmě necháváme zcela na vás, jaké oblečení si přivezete, ale radíme děvčatům, aby nechaly doma vysoké podpatky a raději přibalily pohodlnou obuv. Stačí si s sebou přivézt oblečení na podzim a zimu (v zimě je v ČR okolo 0, výjimečně do -10). Letní oblečení si můžete přivézt až po vánočních prázdninách. V Čechách není oblečení drahé, tudíž si můžete mikiny, trička i kalhoty zakoupit přímo v místě vašeho střediska.
    • Notebook
    • Mobilní telefon (kde si koupit simkartu vám poradí kurátoři či referenti studijního oddělení vašeho střediska)
    • Léky – především si nezapomeňte přivézt léky, které pravidelně užíváte. Ostatní volně prodejné léky můžete zakoupit v lékárnách v Čechách.
  • Kde, jak a za kolik prodloužit pojištění?

    Pojištění si můžete zakoupit přímo prostřednictvím centrálního studijního oddělení ÚJOP UK

    Ceník pojištění zde.

  • Mohu jet svého syna/svou dceru během kurzů navštívit?

    Ano, samozřejmě, můžete. S dotazem na možnost ubytování se ptejte přímo na koleji, kde bydlí váš syn/dcera.

     

     

  • Podnebí v ČR

    Česká republika je vnitrozemským státem ležící v mírných zeměpisných šířkách severní polokoule. Podnebí ČR lze tudíž označit jako mírné.

    V ČR se střídají 4 roční období:

    Jaro (březen, duben, květen) – jaro začíná 21. března, tento den je dnem jarní rovnodennosti (= den i noc jsou stejně dlouhé, od tohoto dne se dny prodlužují a noci zkracují). V tomto období dochází k nárůstu teplot.  Průměrné teploty jarních měsíců (v nížinách) se pohybují kolem 10-15°C. Rozkvétají květiny a stromy.

    Léto (červen, červenec, srpen) – léto začíná 21. června, tento den je dnem letního slunovratu (= nejdelší den a nejkratší noc, od tohoto dne se noci prodlužují a dny zkracují). Obvyklé denní teploty se pohybují kolem 20-25 °C (nejvyšší denní teploty se mohou vyšplhat přes 30 °C). Letní měsíce však bývají často deštivé. V červenci a srpnu mají žáci základních a středních škol prázdniny.

    Podzim (září, říjen, listopad) – podzim začíná 23. září, tento den je dnem podzimní rovnodennosti (= den i noc jsou stejně dlouhé, dny se opět zkracují a noci prodlužují). Začátek podzimu bývá ještě poměrně teplý (kolem 18 °C) a vyskytuje se méně srážek, teplé září označujeme jako „babí léto". V říjnu poklesnou průměrné teploty na 10-15°C a listí na stromech se začíná pestře zbarvovat a následně opadávat. Na podzim bývá v ČR deštivo a větrno.

    Zima (prosinec, leden, únor) – zima začíná 21. prosince, tento den je dnem zimního slunovratu (= nejdelší noc a nejkratší den v roce, od tohoto dne se noci zkracují a dny prodlužují). Mezi nejchladnější měsíce patří leden, kdy průměrná teplota klesá pod 0°C (může být až -10°C). Ve vyšších nadmořských výškách leží zpravidla celou zimu sníh. V nížinách je zima většinou „na blátě", kolem 3-5°C.

    Podrobnější a zároveň aktuální informace o podnebí a počasí v ČR můžete nalézt na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

  • Kriminalita v ČR, aneb je v Česku bezpečno?

    Česká republika představuje jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Světový žebříček bezpečnosti si můžete prohlédnout na stránce Global Peace Index.

    Vnější bezpečnost státu zajišťuje spolu s NATO Armáda České republiky (AČR), o udržování pořádku uvnitř státu a jeho vnitřní bezpečnost se stará Policie České republiky (PČR) a Městská (a obecní) policie jednotlivých měst a obcí. Vedle nich existuje ještě vojenská policie.

    Celostátní tísňová linka policie je 158

  • Jídlo a pití v ČR

    O české kuchyni se říká, že je těžká, mastná, ale velmi dobrá. V dnešní době především mladí Češi dávají přednost lehčí stravě, ale o víkendu nebo na nějaký svátek každý Čech rád zhřeší a dá si k jídlu něco typicky českého.

    Důležitou součástí tradiční české kuchyně jsou polévky. Nejčastěji Češi připravují vývary (zeleninové, kuřecí, hovězí). Mezi tradiční polévky patří hovězí vývar s játrovými knedlíčky (podává se tradičně na svatbách), dále bramboračka, česnečka, gulášová, dršťková, zelná s klobásou či kulajda.

    V ČR je rozšířen sběr hub. Sběr hub je nejen koníčkem mnohých Čechů, ale samotné houby jsou v naší zemi přísadou různých jídel (též se obalují a smaží).

    České kuchyni kraluje maso. Jíme především vepřové, hovězí, drůbež, ale také sladkovodní ryby či zvěřinu. K masům se připravují různé omáčky, např.: koprová, houbová, rajská, svíčková, papriková.

    Tradiční přílohou jsou knedlíky (houskové či bramborové) či brambory. Mnoho lidí však v dnešní době dává přednost různým druhům těstovin a rýži.

    Mezi tradiční česká jídla patří vepřový řízek s bramborem (na Vánoce s bramborovým salátem), vepřo, knedlo, zelo, svíčková s knedlíkem, rajská omáčka s knedlíkem a hovězím masem, guláš, smažený kapr (především na Vánoce), pražská šunka, bramborové knedlíky plněné uzeným masem, pečená kachna s knedlíkem a se zelím, bramborák, hrachová kaše (nebo čočka) s uzeným masem, králík s knedlíkem.

    Naši studenti si velmi rádi objednávají k jídlu tzv. „smažák" – sýr obalený v trojobalu (mouka, vajíčko, strouhanka) a osmažený na pánvi.

    Ze sladkých jídel připravujeme v Čechách především kynuté ovocné knedlíky, buchty (nejčastěji tvarohové, makové či povidlové), škubánky či bramborové šišky s mákem, žemlovku nebo dukátové buchtičky s krémem.

    Dezerty – bábovka, koláče (tvarohové, makové, povidlové)

    K tradičním českým alkoholickým nápojům patří na prvním místě pivo, dále víno (vinná réva se pěstuje především na Moravě) a slivovice (nápoj, který pochází též z Moravy).

    K pivu konzumují Češi většinou buřty s cibulí (utopence), tlačenku, olomoucké tvarůžky, nakládaný hermelín.

FAQ
+420 224 990 420
Napište nám
X